Tydzień Doceniania w klasach młodszych

Klasy drugie i trzecie z zaangażowaniem włączyły się w obchody Tygodnia Doceniania, od 4.03 do 8.03. obecnego roku.

W klasie II a systematycznie realizowane są zadania z projektu Jestem As, akceptuję siebie, zmierzające do odkrywania mocnych stron uczniów i wzmacniania ich akceptacji siebie. W marcu uczniowie bawili się w odkrywanie w lustrze naj... ucznia oraz starali się dostrzec w rówieśnikach ich zalety i wzajemnie docenić się. Było przy tym dużo radości, a czasem zaskoczenia i niedowierzania. Miejmy nadzieję, że to kolejna cegiełka budująca mocne poczucie wartości.

Uczniowie klasy II b, na otrzymanych lusterkach rysowali swoją twarz. Następnie otrzymywali karteczki z napisem, za co są docenieni przez klasę. Te karteczki zostały przyklejone na lusterkach. Kolejnym ćwiczeniem w ramach Tygodnia Doceniania było uzupełnianie przez wszystkie dzieci kart pracy pt.  Co we mnie doceniacie? Było to bardzo ciekawe zadanie ukazujące wzajemny szacunek.

Tydzień Doceniania klasa III a rozpoczęła od przypomnienia wcześniej wykonanej Karty Asa. Uczniowie podkreślali cechy osobowości, które ułatwiają im realizację wyznaczonych celów oraz te, które w tym przeszkadzają. Każdy mówił o tym, nad czym pracował i jakie słabości udało się przezwyciężyć. Razem z uczniami dokonano wyjaśnienia znaczenia słów „ocenianie” i „docenianie”. Uczniowie wykonali lusterka, w nich odczytywali przygotowane przez innych, w tym nauczyciela, określenia własnej osoby. Każdy został w ten sposób za coś doceniony. Sami pisali wyrazy, które doceniają ich wysiłek i motywują do działania. Ponadto na kolorowych karteczkach uczniowie pisali wyrazy określające, za co możemy doceniać osoby w klasie. Przypinając je na tablicy, stworzyli „klasową mozaikę doceniania”.

W klasie III b uczniowie poznawali swoje najlepsze cechy doceniane przez innych w zabawie z lustrem. Podobnie jak w klasie II a było wiele momentów zaskoczenia, zdziwienia i radości. Ponadto każdy przygotował dla kolegi i koleżanki z klasy ( z racji 8 i 10 marca) kartkę z krótkim napisem, za co ceni wybrane osoby. Kolejnym zadaniem w tym tygodniu było ozdobienie własnej gwiazdy, poprzedzone rozmową na temat swoich wartościowych cech, zachowania, a następnie wspólne wykonanie plakatu Jesteś jedną z gwiazd.

Przedstawione realizacje zadań pokazują, że można w różnorodny sposób poznawać siebie, swoje mocne strony, a także wzmacniać pozytywną samoocenę. Dzieci lubią być chwalone, ale powinny też uczyć się doceniać innych oraz to, co mają w danej chwili. I poprzez takie działania pomagamy im na tej drodze.

Małgorzata Gaj